Kubištovy hořické trubičky

Bezmála dvě století se v Hořicích traduje výroba sladkých oplatkových trubiček. Rodinná pověst praví, že tajemství jejich výroby svěřil kuchař císaře Napoleona hořické sousedce paní Líčkové. Cílevědomou a trpělivou prací místních obyvatel se stala tato oblíbená cukrovinka tradiční specialitou pevně spjatou s městem Hořice.

Dnes jsou výrobní postupy včetně hygienických požadavků platných pro výrobu potravin pravidelně kontrolovány Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, na základě jejího kladného stanoviska je potvrzena pravost a kvalita tohoto výrobku, včetně jednotlivých fází produkce. Oplatkové hořické trubičky s charakteristickou sladkou chutí a jedinečnou vůní se staly pojmem, který se za léta výroby vryl do podvědomí spotřebitelů. Základem je upečená křehká oplatka sypaná cukrem a ručně stočená. Dále se tato trubička plní rozmanitými náplněmi a polévá čokoládou.

Firma Jana Kubištová – JANKA byla založena v srpnu 1989 Janou a Jiřím Kubištovými, kteří v tomto roce zahájili malovýrobu hořických trubiček v domácích podmínkách. Dnes mají moderní provozovnu otevřenou sedm dnů v týdnu, přímo u silnice Hradec Králové – Jičín, proto kdykoliv pojedete okolo, zastavte se a ochutnejte Kubištovy Hořické trubičky.